پمپ آب

آشنایی با انواع پمپ آب

ماشین آلات زندگی ما را بسیار آسان ساخته اند ، زمانی مردم برای استفاده از آب مجبور بودند آب را از چاه بالا بکشند و آن را با سطل به محل مورد نظر خود حمل کنند . پمپ آب برای اولین بار توسط جوزف مونتگلیفر( Joseph Montgolfier) در سال 1796 اختراع شد و زندگی را برای افراد آسانتر کرد .

در بسیاری از موارد از پمپ های آب استفاده می شود . عمدتا از پمپهای آب برای تامین پیوسته آب در  صنایع ، موسسات تجاری ، منازل ، بیمارستان ها و آکواریوم ها و غیره …استفاده می شود .

ما همچنین می توانیم از پمپ های آب برای تامین و حمل و جابجایی اشکال مختلفی از مایعات ، بسته به ظرفیت پمپ استفاده کنیم.

متداولترین پمپ های آبی که استفاده می شوند پمپ های آب شناور و پمپ های آب جتی هستند . استفاده های متفاوتی از پمپ های آب می شود.

در ذیل برخی از مهم ترین کاربرد های آن را آورده ایم :

استفاده در مجتمع های مسکونی (آپارتمان، ساختمان، ویلا)

پمپ آب یکی از مهم ترین ماشین آلات مورد استفاده در منازل می باشد . از پمپ آب برای انتقال آب از مخزن ذخیره آب و یا چاه به حمام ، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه استفاده می شود . همچنین از آن در آبیاری باغ ها با سیستم آبپاشی اتوماتیک به منظور تامین آبیاری باغ و چمنزار و دشت نیز استفاده می شود. استفاده مهم دیگر از پمپ آب برای پمپاژ آب باران جمع شده در زیرزمین ساختمان ها می باشد.

استفاده در کشاورزی

بیش از 5/2 میلیارد نفر روستایی در سراسر جهان برای امرار معاش خود در بخش کشاورزی کار می کنند و ممکن است بدون تامین آب کافی در تمام فصول سال نتوانند هر چیزی را در مزارع خود کشت کنند. یک پمپ آب خوب نقش مهمی در تامین آب بخش کشاورزی دارد . در این بخش از پمپ آب برای انتقال آب از چاه های آب ، مخازن آب ، دریاچه ها ، نهرها و رودخانه ها به سمت زمین های کشاورزی استفاده می شود . همچنین گاهی اوقات از آن برای پاشیدن و پخش کردن کود های مایع برای محصولات کشاورزی استفاده می شود .

استفاده در صنایع

به طور مشخص در صنایع ، تامین آب مورد نیاز یکی از مهم ترین موضوعات در فعالیت های روزانه می باشد . در برخی از مناطق ، حکومت های محلی خواستار نصب یک سیستم تامین آب خوب و حفظ سطح آب کافی در مخازنی که مسئولیت رسیدگی به مسائلی مانند آتش نشانی را دارند ، هستند. سیستم های تامین آب اطمینان از تامین آب کافی برای به کار بردن در بخش مورد نیاز را ایجاد می کند و آن شامل حمل آب از مخزن آب و یا ذخیره سازی آب برای هدف مورد نیاز است . پمپ آب قلب هر سیستم تامین آب است .

استفاده در مقابله با حریق

دو چیز مهم ترین استفاده را در طی مقابله با حریق دارند، آب و آتش نشانان . پمپ آب نقش مهمی در عملکرد آبپاش های آتش نشانی دارد . پمپ آب ، آب را از مخزن آن بیرون می کشد و با اعمال نیرو به آب موجب می شود که آب آن آبپاش آتش نشانی بتواند به هر طبقه از ساختمان برسد .

استفاده های بیشتری نیز برای پمپ آب وجود دارد . بهتر است قبل از خرید یک پمپ آب ، با مراجعه به وبسایت تولید کنندگان و فروشندگان پمپ آب ، و با رفتن به قسمت ویژگی ها و لیست قیمتپمپ های آب دنبال مورد مناسب برای کاربردمان باشیم. به این ترتیب ما می توانیم اطلاعات کافی در مورد محصولی که برنامه ریزی برای خرید آن را داریم داشته باشیم .

انواع پمپ آب :

tik پمپ آب خانگیtik پمپ سیرکولاتور خطیtik پمپ سانتریفیوژ طبقاتی (عمودی و افقی)tik پمپ توربینیtik پمپ شناور 2 اینچیtik پمپ هوادهtik پمپ کف کشtik پمپ فشار قویtik پمپ شناور درون چاهی 3,4,5,6 اینچیtik پمپ فشار قوی (مخصوص آب دریا)tik پمپ لجن کشtik موتور پمپ(بنزین / نفت و بنزین)tik پمپ پیستونی فشار قویtik پمپ کارواشtik تصفیه آب خانگی